Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
BIEGACZ UROZMAICONY (GRUZEŁKOWATY) (Carabus variolosus Fabricius, 1787)
Systematyka
rząd: chrząszcze (Coleoptera)
rodzina: biegaczowate (Carabidae)
rodzaj: biegacz (Carabus)
podrodzaj: Hygrocarabus
gatunek: biegacz gruzełkowaty (Carabus variolosus Fabricius, 1787)
Charakterystyka/ morfologia
Duży chrząszcz o długości ciała 22-30 mm. Spód ciała czarny, wierzch błyszcząco-czarny, pokrywy z głębokimi żłobieniami, przedzielonymi dołkami, które u osobników spotykanych w terenie wypełnione są błotem. Dymorfizm płciowy, taki jak u innych przedstawicieli rodzaju: samice są większe, z szerszymi pokrywami, przednie stopy samców najczęściej zgrubiałe.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Występuje w górach i na pogórzu, preferując wilgotne siedliska; podmokłe łąki, brzegi strumieni, rowów melioracyjnych. Niekiedy spotykany jest także w lesie, w sąsiedztwie potoków. Przez południową Polskę przebiega północna i północno-zachodnia granica zasięgu występowania tego gatunku. Jest drapieżnikiem odżywiającym się larwami owadów wodnych, mięczakami, dżdżownicami i kijankami. Jako jedyny polski przedstawiciel rodzaju może żerować pod powierzchnią wody, pod którą może jednorazowo przebywać do 20 minut.
Rozwój osobniczy
Cykl rozwojowy od jaja do postaci dorosłej trwa zwykle dwa miesiące. W Polsce owady dorosłe spotykane są najczęściej od połowy kwietnia do końca września. W pozostałym okresie przebywają w diapauzie, w próchnie lub pod ziemią. Zimują owady dorosłe, które prawdopodobnie mogą żyć do kilku lat.
Status gatunku
Nie należy do gatunków pospolitych, spotykany jest zazwyczaj pojedynczo. W biotopach sprzyjających jego występowaniu może tworzyć stabilne, czasem liczne populacje. Ze względu na zasiedlanie wąskiej niszy ekologicznej jego występowanie uzależnione jest od dostępności hydrofilnych siedlisk. W Polsce został objęty programem Natura 2000 a także ochroną gatunkową.
Autor: Paweł Niemiec
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.