Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Foka szara (Halichoerus grypus)
Systematyka
rząd: drapieżne Carnivora
rodzina: fokowate (Phocidae)
gatunek: Foka szara (Halichoerus grypus)
Charakterystyka/ morfologia
Samce osiągają do 3 metrów długości i do 310 kg masy ciała u największych osobników. Samice, które u każdego gatunku fok są nieco mniejsze, osiągają przeciętnie 1,8 m długości i 155 kg masy ciała. Ma szarą sierść do brązowego z jasnymi plamami na ciemnym tle, spód brzucha jaśniejszy, ciemne plamy na całym ciele. Stare osobniki są prawie czarne. Głowa z długim stożkowatym pyskiem i długimi wąsami. Małe uszka zaznaczone w formie wypukłych wałeczków. twarde pazury, ostre zęby przystosowane do zjadania ryb i mięczaków. Są ostrożne i płochliwe.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Foki wiodą wodno-lądowy tryb życia. Podczas gdy na lądzie są ociężałe i niezdarne, w wodzie okazują się być wspaniałymi pływakami. Są szybkie, zwinne i zdolne do rozmaitych akrobacji. Nurkując na głębokość do ponad 100 m, pozostają pod wodą do 20 minut. Polują na ryby i mięczaki. Śpią unosząc się na powierzchni wody, pod wodą, lub też wylegują się na lądzie. Uwielbiają wygrzewać się na słońcu na skalistych wybrzeżach. Aktywne w dzień, w dużym stopniu osiadłe. Poza okresem godowym i linieniem nie wychodzi na ląd.
Rozwój osobniczy
Okres godowy na Bałtyku II - III. Jest gatunkiem poligamicznym, to znaczy samiec w okresie godowym ma dostęp do więcej niż jednej samicy. Zwykle gromadzi wokół siebie 6-10. Potrafi wściekle bronić swojego haremu, jak i całego zajmowanego przez grupę terytorium. Proces kojarzenia jest często poprzedzony ostrą rywalizacją o partnerki. Samice odrzucają zaloty niektórych samców, spotykając się ze skojarzonymi wcześniej partnerami. Ciąża trwa 11,5 miesiąca (ze spoczynkiem zarodka) mają średnio 75 cm długości i ważą 6-10 kilogramów. Młode pozostaje pod opieką matki tylko w czasie 3 tygodni karmienia. Samice foki szarej zwykle pozostawiają swoje potomstwo same i tylko dwukrotnie w ciągu dnia wychodzą na ląd aby je nakarmić. Mleko foki zawiera 50% tłuszczu i ma pięciokrotnie więcej substancji odżywczych niż mleko krowie. Młode foki szare na takim pokarmie w wieku 3-4 miesięcy potrajają swoją wagę urodzeniową. Po zmianie futra z dziecięcego, młode zachęcane przez matkę rusza w świat i od tamtej pory musi już radzić sobie same. Oczywiście pierwsze połowy są bardzo skąpe i młoda foka mocno chudnie. Roczniaki ważą zwykle mniej, niż w chwili odstawienia od piersi. Przezywa tylko 40 %, tylko najsilniejsze osobniki. Foki szare prowadzą osiadłe życie, nie lubią dalekich wędrówek. Tylko młode osobniki wypuszczają się czasem na ponad 1000 km wycieczki.
Status gatunku
Foka szara jest w Polsce gatunkiem rzadkim, narażonym na wyginięcie, jest objęta ochroną całkowitą.
Przygotowała: Wanda Kula